Uusia palveluja näytöllisellä RFID-lukijalla

11.02.2019

RFID reader with display and OSDP / OSDP v2

Näytöllinen RFID-lukija tuo uusia mahdollisuuksia hyödyntää tunnistusjärjestelmää. Järjestelmän käyttäjän tunnistautuessa voidaan järjestelmästä lähettää näytölle viestejä, ja näppäimistöllä syötetty tieto siirtyy järjestelmään. Kaksisuuntainen viestintä käyttäjän ja järjestelmän välillä mahdollistaa monipuolisemmat palvelut ja valintamahdollisuudet, ja helpottaa myös mahdollista maksamista palvelun yhteydessä.

Vidamin Oy on nyt aloittanut Idescon uusien näytöllisten näppäinlukijoiden hyödyntämisen sovelluksissaan. Vidamin PlatformX tukee nyt Idescon 8 CD 2.0 D Pin -lukijoita, joissa on OSDPv2:n mahdollistama kaksisuuntainen tiedonkulku. Tämä interaktiivisuus avaa uusia mahdollisia sovelluskohteita perinteisen kulunvalvonnan rinnalle lisäarvopalveluna.

Vidamin tuo markkinoille aivan uusia, helppokäyttöisiä ja monipuolisempia näytöllisen lukijan mahdollistamia palveluja. Järjestelmien käyttäjiä voisivat hyödyttää esimerkiksi seuraavat palvelujen ominaisuudet:

  • tervetulotoivotukset, tieto varauksesta tai palaverista. Tarvittava tieto välittyy tulijalle heti hänen saapuessaan, ja viestejä voidaan tarvittaessa päivittää reaaliaikaisesti
  • määräpohjaiset kulkuluvat, asiakkaalle näytetään montako kulkulupaa jäljellä, jolloin hän voi reagoida asianmukaisesti
  • kulkuluvan voimassaolon ilmoittaminen tuo tarpeellista lisätietoa palvelun käyttäjälle
  • maksullisten paikkojen laskutussovellukset, esim vahvistus maksun hyväksymisestä
  • tietyn toiminnan valinta (aukaise ovi 1/2/3/4)  yhdeltä näytöltä nopeuttaa asiointia
  • yhteydenotto asiakaspalveluun suoraan lukijasta parantaa asiakkaan asiakaspalvelukokemusta

Vidaminin suunnittelemia palvelujen käyttöpaikkoja näytöllistä RFID-lukijaa hyödyntäville järjestelmille ovat esimerkiksi autonpesuasemat, pysäköintilaitokset, miehittämättömät jäteasemat ja sähköautojen latauspisteet. Niissä käyttäjä voi muokata tarvitsemaansa palvelua ja maksaa palvelun käytöstä palveluun tunnistautuessaan. RFID-tunnistautuminen on luotettava, RFID-tunnisteet ovat edullisia, ja niitä voidaan hallinnoida helposti järjestelmästä käsin, esimerkiksi poistaa kadonnut tunniste. Palvelu voidaan hoitaa itsepalveluna käyttäjän haluamina aikoina, ja maksaminen hoituu ilman käteistä tai pankkiyhteyttä.

Idesco Oy on RFID-teknologian asiantuntija 30 vuoden kokemuksella. Tuotteitamme ovat RFID-lukijat ja -tunnisteet, järjestelmiä ohjaavat kontrollerit ja RFID-lukijan sisältävät kosketusnäyttöpäätteet. Tuotteidemme avulla kerätään tietoa ja parannetaan turvallisuutta erilaisissa kulunvalvonta-, ajoneuvontunnistus- ja logistiikkasovelluksissa ympäri maailmaa.

Vidamin Oy toimittaa ratkaisuja esimerkiksi logistiikan, teollisuuden, ympäristötekniikan ja pysäköinnin ajoneuvo- ja tavaraliikenteen tarpeisiin, integoituna olemassaolevaan infrastruktuuriin, ml. kulunvalvontajärjestelmät. Tavoite on tuottaa asiakkaalle lisäarvoa muuttamalla perinteisiä toimintatapoja tehokkaammaksi.

Lisätietoja:

Idesco Oy, Ilkka Salo, Business Manager, ilkka.salo@idesco.fi, 050 415 1505

Vidamin Oy, Ville Mikkonen, CTO,  ville.mikkonen@vidamin.com, 050 406 0016

 

Muita uutisia

Mobile access with a smarphone

25.09.2023

SECTECH-messut Tukholmassa ovat 24.-25. lokakuuta. Nähdään Tukholmassa!

Lue lisää

25.09.2023

Kiinnitämme lukijoidemme suunnittelussa erityistä huomioita käytettävyyteen. Esimerkiksi selkeästi erottuva näppäimistön taustavalaistus auttaa näppäilemään pin-koodin myös pimeässä.

Lue lisää

25.09.2023

Keskiviikkona 11.10. klo 13 ja klo 15 esittelemme Idesco-portaalin, joka tekee mobiilitunnisteiden hallinnasta entistä helpompaa. Nähdään Finnsecissä Kokoussiiven neuvottelutilassa nro 306!

Lue lisää
Asiakastuki

Evästeet verkkosivuillamme

Hyvä verkkosivuvierailija! Sitoudumme tietojesi suojaamiseen ja kunnioitamme yksityisyyttäsi. Jotta voisit jatkaa selailua eteenpäin, lue tietosuojakäytäntömme ja hyväksy sivuillamme käytettävät evästeet luettuasi ohjeet.