Transparent-lukijalla turvallinen järjestelmä
06.04.2020

Transparent-lukijoilla voidaan toteuttaa huipputurvallinen tunnistusjärjestelmä. Transparent-lukija, eli niin kutsuttu front end -laite poistaa hakkerointiriskin lukijan kohdalla kokonaan, koska lukijassa ei ole dataa. Se toimii vain välittäjänä järjestelmästä käsin ohjatulle tunnisteen ja järjestelmän väliselle tiedonsiirrolle. Transparent-tyyppinen lukijaratkaisu kattaa esimerkiksi ranskalaisen turvallisuusviranomaisen ANSSI:n 1 tason arkkitehtuurin turvallisuuvaatimukset.
Toinen transparent-lukijan mukanaan tuoma etu on, että järjestelmään on helppo tehdä muutoksia ilman laitepäivityksiä. Koska lukijassa ei ole dataa, ei tarvitse päivittää laitteita eikä niiden ohjelmistoja. Riittää kun muutokset tehdään järjestelmätasolla.
Ruotsalainen Infobric valitsi Idescon transparent-lukijat järjestelmäänsä juuri edellisestä syystä. Idescon 9 CD 2.0 Slim Pin T -lukija helpottaa Infobricin rakennustyömaajärjestelmän hallintaa ja nopeuttaa sen räätälöintiä yhteensopivaksi erilaisille markkina-alueille ja teknologiastandardeihin.
”Muokkaamme tuotteitamme ja järjestelmiämme yhteensopivaksi useiden korttiteknologioiden ja standardien kanssa. Halusimme lukijan, joka mahdollistaisi uusien toimintojen julkaisemisen tai järjestelmäpäivitykset eri markkina-alueilla ilman laitepäivityksiä. Idescon Transparent-lukija osoittautui täydelliseksi ratkaisuksi tähän”, sanoo IT & elektroniikkajohtaja Björn Hilliges Infobricilta. Lue lisää!
Muita uutisia

13.01.2023
Nyt kaikkiin kulunvalvontajärjestelmiin, joissa on Idescon mobiiliyhteensopivat lukijat, voidaan liittää myös Asion varausjärjestelmä

09.01.2023
8 CD 2.0 MI -lukijoiden Bluetooth-asetuksia voi halutessaan muokata myös Idesco Mobile Coder -puhelinsovelluksella.

05.01.2023
Suuremmissa yrityksissä voi olla tarve lähettää uusia tunnisteita puhelimiin säännöllisesti, vaikka ympäri vuorokauden. Tällöin ratkaisuna on Idesco ID:n Full Integration -palvelutaso